BSF Tennis League
2001  Honours

Return to Tennis Index

TOURNAMENT  -  13th till 21st July 2001

Event

Winners

Runners-up

Boys’ Doubles

D. Pollock & P. Whittingham

J. Lamprey & C. Ullathorne

Boys’ Singles

D. Pollock

P. Bennett

Girls’ Doubles

B. Lamprey & N. Ullathorne

V. Judge & K. Penarski

Girls’ Singles

N. Ullathorne

C. Hartopp

Handicap Ladies’ Doubles

R. Dennard & J. Ball

J. Sweet & N. Sweet

Handicap Men's Doubles

S. Routledge & R. Morley

D. McDermott & P. Carroll

Handicap Mixed Doubles

D. Roscoe & L. Tetik

B. Millington & S. Prendergast

Handicap Veterans’ Men's Doubles

T. McEwing & R. Latham

R. Day & H. Hill

Handicap Veterans’ Mixed Doubles

B. Kirkbright & J. Hancock

D. Gregory & I. Kilburn

Junior Mixed Doubles

C. Ullathorne & N. Ullathorne

J. Lamprey & B. Lamprey

Ladies' Singles

L. Cartwright

R. Branagan

Level Ladies’ Doubles

S. Lawson & R. Anders

L. Cartwright & H. Teasdale

Level Men's Doubles

A. Riley & S. Holloway

N. Hinnighan & R. Worth

Level Mixed Doubles

D. Buckley & R. Dennard

A. Jackson & R. Branagan

Men's Plate

S. Cartwright

J. Edgington

Men's Singles

N. Hinnighan

J. Davies

Men's League Winners Runners-up

Division 1

South College 'A' Holcombe Brook S.C.'A'

Division 2

David Lloyd (Manchester) Ellesmere 'A'

Division 3

Leigh C.C.'B' C. C. Walmersley

Division 4

Walkers 'A' Lowton

Division 5

Halliwell Road Meths 'B' Bolton C.C.

Division 6

Tyldesley 'B' Lostock

Division 7

Chorley T.C. Lowton 'B'

Division 8

Markland Hill 'E' Halliwell Road Meths 'C'
 
Men's Divisional Cups Winners Runners-up

Divisions 1 & 2

David Lloyd (Manchester)  Hawkshaw 'A'

Divisions 3 & 4

Longsight Meths 'B' C.C. Walmersley

Divisions 5 & 6

Holcombe Brook S.C. 'C' Bolton C.C.

Divisions 7 & 8

Chorley Markland Hill 'E'
 
Mixed League Winners Runners-up

Division 1

Holcombe Brook SC 'A' Hawkshaw 'A'

Division 2

Longsight Meths 'A' Markland Hill 'C'

Division 3

David Lloyd (Manchester) 'A' Holcombe Brook SC 'B'

Division 4

Markland Hill 'D' Walkers

Division 5

Harwood C.C Lostock 'D'
Division 6 Bolton School 'B ' Markland Hill 'F'
     
Cecil Cup Markland Hill 'A' Holcombe Brook SC 'D'
 
Junior League Winners Runners-up

Division 1

Markland Hill 'A' Leigh C.C.'A'

Division 2

Holcombe Brook S.C. 'A' David Lloyd (Manchester)

Division 3

Bradshaw Holcombe Brook S.C. 'B'
     
Haworth Cup Markland Hill 'B' Markland Hill 'A'
     
Indoor Winter League
2000/2001
Winners Runners-up

Division 1

Holcombe Brook S.C. 'A' Markland Hill 'A'

Division 2

Walmersley Bradshaw
Division 3 Halliwell Road Meths 'B' Walkers 'B'

Handicap K.O. (2001)